CoCO?
Noc Informatyka - nieformalne spotkanie naukowe pasjonatów informatyki.
GdzieGDZIE I KIEDY?
Data: 9 czerwca 2018 18:00/18:30
Miejsce: Klub Studencki Żaczek
Za ileZA ILE?
Noc Informatyka jest imprezą płatną. Cena wzrasta wraz z upływem czasu.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie rejestracji.
Po CoPO CO?
Spotykamy się, aby poszerzyć wiedzę i umiejętności, wymieniać sie poglądami oraz poznać ciekawe osoby z branży IT.

Prelegenci

Poniżej przedstawiamy tegorocznych prelegentów Nocy Informatyka! Brakujące informacje będziemy uzupełniać na bieżąco.

Jakub Król - One Language To Rule Them All - rozwój, zastosowania i przyszłość JavaScript

Prelekcja: Dlaczego obecnie najszybciej rozwijającym się językiem jest JavaScript? Co jest w nim takiego szczególnego, a co w nim wkurza? Jak tworzyć w JS nie tylko front end, ale także backend, aplikacje mobilne, gry, programy desktopowe, a nawet programować nim mikrokontrolery? Czy JS jest do wszystkiego, czy do niczego? Krótka prezentacja dla nie-JavaScript-owców pokazująca ostatnie i najbliższe lata rozwoju JavaScript, jego zastosowania i ciekawe technologie z nim związane.

Bio: Full stack developer. Pasjonat JS. Początkujący start-upowiec z zamiłowania. Wykładowca front end i back end w Szkole Programowania Coders Lab, tworzy oprogramowanie mobilne, desktopowe, internetowe i strony w IT.focus.

Małgorzata "Margo" Nedzka - OpenVSP - projektowanie samolotów

Prelekcja: OpenVSP jest narzędziem do modelowania i wyznaczania geometrii samolotów 3D na podstawie określonych parametrów. Rozwijany od wczesnych lat 90-tych dla NASA. Od 2012 jest otwartym oprogramowaniem, utworzonym jako podprojekt NASA tzn Open Source Agreement (NOSA). Pokażę jak stworzyć prosty model samolotu, przykłady innych użytkowników, gdzie znaleźć pomoc, na jakich systemach działa program.

Bio: Ukończyłam matematykę stosowaną i fizykę z informatyką. Zawodowo zajmuje się administracją baz danych i wsparciem technicznym. Jestem też zawodowym muzykiem, gram w kilku zespołach. Największa pasja to lotnictwo. Skacze na spadochronie, jestem w trakcie kursu pilota.

Agnieszka Leśniewska, Eryk Zimończyk - Przeglądarko, przedstaw się - czyli responsive po stronie serwera

Prelekcja: Tradycyjne podejście w pisaniu responsywnych stron internetowych zakłada, że struktura strony jest taka sama na wszystkich urządzeniach. To, żeby całość się skalowała to robota frontend developera i odpowiednio napisanego CSSa. Co jednak, gdy chcemy, żeby strona różniła się dla użytkowników desktopowych i mobilowych - np. chcemy znacząco zoptymalizować wielkość strony, nie obciążając jej zbędnymi cssami i skryptami? Wtedy z pomocą przychodzi nam responsive po stronie serwera.

Bio:

Agnieszka - z  wykształcenia filolog, z zamiłowania i zawodu frontend developer.  Od trzech lat pracuje w Dreamlabie w zespole Frontend Services. Współorganizator wcześniejszych edycji Nocy Informatyka.

Eryk - prawa ręka team leadera w zespole Mobile Products. Pracuje w DreamLabie 1.5 roku. Stały bywalec krakowskich hackatonów.

Łukasz Migo, Małgorzata Papież - W świecie danych przestrzennych czyli co programista powinien wiedzieć o GIS-ie

Prelekcja: Geoinformatyka to dyscyplina, która zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością w świecie IT. Znajduje zastosowanie w bardzo wielu systemach informatycznych, które do swojego działania wymagają dostępu do różnorodnych danych przestrzennych: cyfrowych map, zobrazowań lotniczych i satelitarnych czy trójwymiarowych modeli miast. To sprawia, ze istnieje potrzeba tworzenia innowacyjnych produktów geoinformacyjnych. W czasie prezentacji prelegenci zaprezentują w jaki sposób korzystać baz danych które zawierają rozszerzenia przestrzenne. Omówią także w jaki sposób korzystając z szeregu bibliotek dostępnych w Pythonie, aby w prosty i wygodny sposób odczytywać, wyświetlać, edytować i zapisywać obiekty zawierające informację przestrzenną.

Bio:

Małgorzata – absolwentka Informatyki Stosowanej na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, na specjalności związanej z przetwarzaniem danych przestrzennych w takich dziedzinach jak geologia, geofizyka. Od 3 lat w branży IT jako programistka Python’a , doświadczenie czerpiąc z pracy w firmach geoinformatycznych. Obecnie pracuje przy projekcie dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Dodatkowo doktorantka w katedrze Geoinformatyki i Informatyki Stosowanej na Akademii Górniczo-Hutniczej, gdzie rozwija swoje zainteresowania związane z teledetekcją satelitarną. W wolnych chwilach trener Python’a dla początkujących oraz chcących się nauczyć wykorzystania danych przestrzennych w programowaniu, mentalne wsparcie Studenckiego Festiwalu Informatycznego oraz Naukowej Sieci Studentów Geoinformatyki.

Łukasz – absolwent Geomatyki na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Programista Pythona i C/C+ + pracujący nad projektem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) dotyczącym zagospodarowania działek rolnych. Trener Pythona w zastosowaniach geoprzestrzennych. Od dwóch lat związany z przestrzennymi bazami danych oraz obsługą i tworzeniem geoportali. Uzupełnieniem doświadczenia zawodowego jest rozwijanie pasji programowania mikrokontrolerów owocująca hobbystycznymi projektami urządzeń codziennego użytku.

Mateusz Cedro, Sebastian Urbański - Windows Longhorn - rakieta do sukcesu z opóźnionym zapłonem?

Prelekcja: Celem prezentacji Mateusza i Sebastiana jest pokazanie działań Microsoftu dotyczących jego sztandarowego projektu - systemu Windows - na przestrzeni blisko 6. (teoretycznie) przespanych lat pomiędzy wydaniem XP a Visty. Autorzy wskazują na innowacyjność pomysłów takich jak Phoedo, WinFS, sidebar wraz z nowym centrum powiadomień, nową generację sterowników - LDDM czy instalatory WIM - opowiadając w skrócie o każdym z podsystemów, przebiegiem prac nad nim oraz ich dalszym losem w następnych wydaniach Windowsa. Prelegenci bronią tezy, że obecne "innowacje" systemowe są jedynie znacznie okrojonymi realizacjami myśli programistów Microsoftu z lat 2002-2004. W ramach prezentacji autorzy zamierzają pokazać "na żywo" działanie wybranych buildów Longhorna i przeróbki jego użytkowników.

Bio:

Mateusz - zapalony historyk, działacz ruchów miejskich, a przede wszystkim informatyk zafascynowany społeczną i historyczną stroną rewolucji komputerowej. Zawodowo również jest związany z IT.

Sebastian - Zawodowo specjalista IT w Solvay Advanced Silicas Poland. Prywatnie kolekcjoner starych komputerów, znawca techniki, nie tylko tej najstarszej. Miłośnik SF obserwujący wpływ postępu technologicznego na współczesną codzienność i starający się przewidzieć co będzie dalej.

Wspólnie od kilku lat prowadzimy społeczność techvortal.pl - serwisu dla szalonych nerdów wspominających technologie stare i zapomniane, oraz testujących te mające dopiero wejść na rynek - oraz organizujemy imprezy popularyzujące informatykę ze starym i mniej lub bardziej znanym sprzętem oraz oprogramowaniem w różnych zakątkach kraju.

Antoni Grzanka, Adam Niedziałkowski, Rafał Lizoń - Change Your Perspektiva - kilka słów o wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości

Prelekcja: Jeśli sądzisz że wirtualna rzeczywistość to coś bardzo odległego... to chyba przespałeś kilka ostatnich lat. Jest bliżej niż myślisz... i już teraz puka do naszych drzwi. Podczas naszej prezentacji krótko omówimy historię rozwoju wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości i porozmawiamy o obecnym stanie technologii - począwszy od futurystycznego Microsoft Hololens, aż po budżetowe rozwiązania takie jak Google Cardboard. Pokażemy też wyniki ciekawych badań i pobawimy się w przewidywanie przyszłości - jakie technologie mają szansę się upowszechnić już za kilka lat? Zaprezentujemy też nasz eksperyment z wykorzystaniem Google Cardboard - Perspektiva. Będzie można się pobawić!

Bio: Pasjonaci nowych technologii. Studenci Teleinformatyki AGH. Lubimy jak dużo się dzieje. Niczym Batman każdy z nas ma dwie tożsamości - w dzień pracujemy i studiujemy… a w nocy próbujemy urzeczywistnić nasze pomysły! Mamy sporo doświadczenia w wirtualnej rzeczywistości, tworzeniu aplikacji webowych i mobilnych a także szybkim prototypowaniu nowych pomysłów.

Łukasz Dubiel - Probabilistyczne algorytmy i struktury danych

Prelekcja: Czasami nie ma czasu lub zasobów by udzielić dokładnej odpowiedzi. W prezentacji zostanie podanych kilka podejść do klasycznych problem, gdzie zastosowanie algorytmów probabilistycznych odnosi skutek. Jednak losowość to nie tylko same plusy. Prezentacja obejmie rownież przypadki, gdzie podejście losowe przyniosło nieoczekiwane rezultaty.

Bio: Programista w językach JVM-owych i systemów osadzonych, zainteresowany programowaniem rozproszonym i bazami danych.

Szymon Paluch - Wit.ai - sztuczna inteligencja dla każdego

Prelekcja: 12 kwietnia na konferencji F8 Mark Zuckerberg przedstawił swoją wizję przyszłości czyli wirtualna rzeczywistość i sztuczna inteligencja. Dzięki otwarci platformy messenger dla programistów oraz udostępnieniu silnika sztucznej inteligencji (Wit.ai) każdy może stworzyć własnego BOTa do obsługi konwersacji przychodzących na messengera. Podczas prezentacji zostanie pokazane CASE STUDY działania bota obsługującego profil firmy Wow Now!

Bio: Na codzień programista, head of technology w firmie Wow Now! oraz ogromny fan Meteor'a oraz wszelkich języków skryptowych. Od ponad 2 lat stara się przybliżyć krakowskiej społeczności programistycznej swoją zainteresowania oraz bierze aktywny udział w rozwoju środowiska start-up'ów. W wolnym czasie gram w zespole na gitarze elektrycznej oraz żegluje.

Dominik Czarnota - Nietypowe narzedzia do debugowania kodu

Prelekcja: Co Twój program robi, kiedy nie patrzysz, wycieki pamięci, śledzenie wywołań systemowych, odwołania do bibliotek, plików i rejestrów - Dominik opowie o narzędziach do debugowania w systemach Linux oraz Windows.

Bio: Rozdarty wewnętrznie między miłością do Pythona i programowania niskopoziomowego. Pochłonięty przez konkursy CTF, nie posiada życia bardziej niż niejeden na dwóch etatach. O programowaniu opowiada z taką pasją i zaangażowaniem, że nauczyłby C++ nawet twojego kota. A potem zwymyślał go za brzydki kod.

Marcin Kasz, Konrad Bujak - Beacony w akcji - o technologii i projektach zasilanych Bluetooth Low Energy

Prelekcja: W czasie prelekcji eksperci Kontakt.io zabiorą uczestników w podróż do świata Internetu Rzeczy i beaconów. Po tym jak wgryzą się w technlogię i wyjaśnią działanie aplikacji zasilanych energią BLE, przedstawią najciekawsze use casy z wykorzystania beaconów w biznesie i w projektach pro-społecznych.

Bio: Marcin i Konrad w barwach Kontakt.io ewangelizują rynek o tym, jak wygląda Internet Rzeczy w praktyce i jaką rolę odgrywają w tej przestrzeni beacony. Jako część zespołu Customer Success, na co dzień pracują też z klientami firmy nad optymalizacją rozwiązań opartych o Bluetooth Smart w ich biznesie.

Krystian Bylica - Let's swift again! Wprowadzenie do Swift 2

Prelekcja: Dlaczego Swift jest językiem przyszłości? Co go wyróżnia? Jakie niesie możliwości, a jakie ma ograniczenia? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w krótkim wprowadzeniu do świata Apple i programowania na urządzenia z przedrostkiem „i”.

Bio: Krystian – iOS Developer i Tech Lead w SoInteractive. Na swoim koncie ma wdrożenia z zakresu IoT i Smart City oraz autorską aplikację dla wydziału EAIiB. Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Studiuje Informatykę na EAIiB, biega maratony, a w SoInteractive czuwa nad zespołem iOS developerów. Nie może żyć bez pizzy, iphona, hackatonów i podróży.

Vladimir Mitiouchev - Społecznościowe sieci bezprzewodowe

Prelekcja: Czy w dobie inwigilacji i cenzury internetu jest możliwy otwarty i wolny dostęp do sieci? Na prelekcji zapoznamy się z inicjatywami rozwoju społecznościowych sieci bezprzewodowych, technologiami sieci kratowych (mesh), oraz uruchomimy własną sieć opartą o protokół bmx7. Do czynnego udział w sieci potrzebny będzie laptop z linuksem i karta wifi z obsługą trybu ad-hoc :)

Bio: Administrator systemów Linux z bogatym doświadczeniem w AVSystem, członek CLUG i Hackerspace-krk, w projekcie Krkmesh próbuje połączyć Kraków w otwartą darmową sieć :)

Więcej informacji wkrótce!

Podaj dalejPodaj dalej